Mutěnice a okolí

O Mutěnicích

Mutěnice jsou částí vinařské oblasti Slovácko na Jižní Moravě, která má asi 3700 obyvatel. Jihomoravský Kraj je umísten v jiho-západní části České Republiky a tvoří historickou část regionu Morava. Hlavní město tohoto kraje je Brno. Brno je druhé největší město v České Republice.

Součástí obce Mutěnice je taktéž část zvaná Bůdy nebo Pod Búdama, kde se nachází přes 500 vinných sklepů. Některé z těchto sklepů slouží na výrobu a úschovu vína a některé sklepy byly zrenovovaný a poskytují také ochutnávání vína, posezení při víně a ubytování pro hosty.

Vinné sklepy jsou také základem pro několik tradic, které se v obcí Mutěnice pořádají. Je to například Tradiční výstava vín, Den otevřených sklepů (třetí sobota v dubnu) a Pochod slováckými inohrady (druhá sobota v říjnu).

Mutěnická vinařská oblast obsahuje čtyři vesnice Mutěnice, Dubňany, Ratíškovice a Milotice. Tento kraj je velmi dobře známý výrobou báječného vína, které často vyhrává nejvyšší ceny v různých soutěžích v České Republice.

Několik významných vinařských společností mají sídlo v tomto kraji, ale převážně jsou půda a vinohrady vlastněny privátně drobnými vinaři, hospodařícími na vinicích v průměrné velikosti 0,1 – 0,5 ha a produkující sudová vína. Několik vinařů se věnuje svým vinicím a sklepům na úrovni podnikání, zaměřují se na vína přívlastková, která lahvují.

Mutěnice jsou také známé Vinařskou cyklistickou stezkou. Tato stezka má asi 65 km, a prochází okolím vinařských obcí Mutěnice, Čejc, Čejkovice, Kyjov a vede mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.